Friday, January 18, 2013


Wheat Ritz $2.50
Wheat Thins $2.50
Honey Buns $1.50 (snack for husband)
Success Brown Rice $2.12
Old El Paso Taco Kit $2.38
Annie's Cheddar Bunnies $3.18
2 Motts Natural Applesauce @ $1.98 each
Great Value Cumin $2.48
Great Value Chili Powder $1.98
Minute Maid Orange Juice $2.98
Welch's Natural Grape Jelly $1.98 (they didn't have the all fruit jelly I normally buy)
2 Stoneyfield Farms 32 oz. Yogurt @ $3.48 each
Dole Fruit Cups packed in Juice (12 pack) $6.00
3 Great Value Broccoli Florets @ $1.38 each
Great Value Mixed Veggies $1.98 (my one year loves mixed veggies)
Great Value Corn $1.98
Great Value Green Beans .98
5 lb Bag Potatoes $2.77
4 lb Bag Pears $4.97
2 Kiwi .60
1.07 lb Golden Delicious Apples $1.79 ($1.67/lb)
.86 lb Bananas .49 (.57/lb)
2 Avocados $2.56
1 lb Strawberries $3.28
4 Sierra Mist @ $1.00 each
Omega-3 Eggs $2.68
Simply Freihofer's Whole Wheat Bread $2.68
Equate Dye Free Baby Fever Reducer $3.94 (one year old is teething and is miserable at night)
2 boxes of candy for my darling kids $1.98

Total: $88.87

I didn't feel like fiddling with the grocery store so I headed to Walmart. I pretty much just needed the basics and I think I did pretty well not buying anything completely unnecessary.

And what would the week be without a trip to the store by my husband. He spent $11.07 at Stop and Shop on ice cream and candy. My total for the week is $99.94 which means that I am .06 under the $100 I budgeted. Now I just have to not venture back to the store to buy anything else and I am golden...

No comments:

Post a Comment