Tuesday, December 14, 2010

Stop and Shop

Apples $4.29 (.88/lb)
Oranges $1.85 (.88/lb)
Pears $3.60
5 lb Potatoes $3.49
Bananas $1.35
Fruitables Juice Boxes $2.79 - .75 MC (doubled)
Erewan Brown Rice Cereal $4.29 - $4.29 MC ***free***
Starbucks Frappuchino $4.99 - $1.00 MC
2 Rumford Baking Powder @ $1.99 each - (2) .75 MC (doubled)
Pork Loin Roast $5.59
Stop & Shop Natural Applesauce $1.34
2 Milano Cookies @ $2.50 each - (2) .55 MC (doubled)
Nature's Promise Whole Wheat Bread $2.50
2 Kreustez Heart Healthy Pancake Mix @ $1.50 each - (2) .50 MC (doubled)
Cheerios $2.50
2 Butterball Turkey Bacon @ $1.69 each - (2) .75 MC (doubled)
Marg. Pepperoni $2.00 - $1.00 MC
Danimals Yogurt $2.00 - $1.50 Catalina MC
Yo Toddler Yogurt $2.50 - $1.00 MC
Stop and Shop Milk $2.99
4 Eggo Wheat Waffles @ $2.50 each - (2) $1/2 MC
4 Tonys Pizzas @ $1.00 each - (2) $1/2 MC
2 Super Pretzels @ $2.79 each - (2) .50 MC (doubled)
2 Farm Rich Mozzarella Sticks @ $4.99 each - (2) .75 MC (doubled)
PF Chang Skillet Meal $6.99 - $1.00 MC
Less $4.50 in bottle returns

Total: $63.70
Saved 48%

I have not been doing too great at having really low grocery totals lately but you know what- oh well. I am happy because I got my self some Milano Cookies which I love, my husband is happy because I got him mozzarella sticks and the PF Chang Skillet Meal and my kids are happy because they have their beloved yogurt.

I could have saved money by making my own waffles but unfortunately I still have not perfected my waffle making and my kids don't like the shape of the big square waffles that my waffle maker produces. The pancake mix was so cheap I couldn't resist- I like to make my own from scratch for our Sunday morning breakfasts but it will be nice to have some "just add water" stuff on hand for when I don't feel like cooking (the kids get healthy whole wheat pancakes during the week). And that darn $3 orange juice- I promised my son I would buy some and I couldn't just not get it. I suppose I could have bought store brand for .75 cheaper but store brand orange juice scares me for some reason. I also have never bought store brand cereal- I think it is because no matter how poor we were when I was growing up my mom would never buy store brand cereal. She didn't like the way it tasted and now I have a strong bias against it too. Hence the $2.50 box of Cheerios (my kids live on Cheerios).

Maybe next week I won't spend as much... but I doubt it.

No comments:

Post a Comment